PR vize sürecimiz

Ülke yine karıştı.. Sağolsunlar göçme fikri aklımıza düştüğünden beri motivasyonumuzu hiç kaybettirmediler bize.. Hatta bu son olaylardan sonra çevremizde göçme fikirleri olan insanların sayısı da arttı.

Biz şu ana kadar neler yaptık, şu an hangi aşamadayız? Bu fikir ilk aklımıza ekim 2015’te düştü diyebiliriz. İş anlamında tam bir boşluktayken yurtdışı alternatiflerini araştırmaya başlamıştık. Avrupa ve Kanada’yı iş referansı olmadan gitmenin zorluğu nedeniyle elemiştik. Amerika’yı listeye hiç almadık, bizim kafa yapımıza pek uymuyor diyebiliriz 🙂 Avustralya’yı araştırırken şartlarımızın kalıcı oturum izni almaya çok elverişli olduğunu gördük. Bunu öğrenene kadar da Avustralya hükümeti göçmenlik bürosunun sitesini hatmettik diyebilirim. Avustralya hükümetinin sunduğu vize tiplerini bu linkten görebilirsiniz. Kısaca bahsedecek olursak, süreçte önce meslek denkliklerimizi almamız, sonra EOI (Expression of Interest) dedikleri, benim özelliklerim (yaşım, mesleğim, yabancı dil bilgim) bunlar bunlar, sizin ülkenize göçmek istiyorum gibisinden bir başvuru yapmamız gerekiyordu. Sonrasında bu başvurumuza AU hükümetinden davetiye alabilirsek gerçek başvuruyu belgelerimizi sunarak yapacaktık.

Bunları idrak ettikten sonra süreçte herhangi bir hata yapmamak adına bir göçmenlik danışmanıyla çalışmaya karar verdik. TR’de çalışan Avustralya hükümetinin tanıdığı (yani MARA kayıtlı) çok göçmenlik danışmanı yok açıkçası. En çok referansı olanı seçtik ama iyi mi ettik hala pek karar vermiş değilim. Danışmanla çalışmak bilgisizlikten kaynaklanacak hata yapma riskinizi azaltma gibi konularda fayda sağladığı gibi danışmanın yoğunluğu veya doğal olarak tatillerde çalışmaması gibi durumlar söz konusu olduğunda zaten uzun olan süreci daha da uzatabiliyor. Başka deyişle ben gerekli belgeleri toplayıp başvurumu gece bile online ortamda yapabilecekken, başka birinin iş planına göre sıraya koyulmak zorunda kalıyorsunuz. Ne bileyim, bazen en ufak bir e-mailimize bile danışmanımız yoğunluğu nedeniyle 1 gün sonra cevap veriyor. Bu benim gibi beklemeye tahammülü olmayan, her işini kendi yapan biri için dayanılmaz olabiliyor maalesef..

Danışmanlar şu şekilde çalışıyor. Önce küçük bir ücret karşılığı sizin bilgilerinizi alarak bir ön değerlendirme yapıyor. Size uygun olan vize tiplerini çıkarıyor ve bunları elde etmeniz için izlemeniz gereken adımları size bir rapor halinde sunuyor. Yalnız bunu da 10 günlük bir süre sonunda yapıyor.. Raporu siz inceledikten sonra da 30 dakikalık bir görüşme yapabiliyorsunuz kendisiyle ve sorularınızı soruyorsunuz. Tabii öyle her soruya da cevap vermiyor. Meslek denkliği alma, EOI girme ve ana başvuru ile ilgili hiç bir detayı vermiyor bu görüşmede, çünkü o bilgiler ayrı ücrete tabi. Bilgisayar oyununda seviye atlama gibi 🙂 her aşamadan sonra diğer aşamanın parasını ödeyince o aşama açılıyor ve bilgiler size geliyor. Sonuçta bilgiye dayalı yürütülen bir iş, anlıyorum ama bence iş modellerini biraz daha farklılaştırabilirler. Ne bileyim ben parası neyse baştan vereyim de bana tüm süreçte neler gerekeceğini, hangi belgelere ihtiyacım olacağını baştan söyle ki her süreç sonunda gereksiz yere belge toplamakla uğraşmayalım. Gibi gibi.. Neyse anladığınız üzere aceleci bir yapım var.. Yazdıklarımla kimseyi kırmak istemem ama danışmanla çalışmak bir çok yarar sağladığı gibi bazı dezavantajları da yok değil.. Zaten danışmana ödediğiniz para da öyle az buz değil!!

Gelelim biz süreçte ne alemdeyiz kısmına:

19.11.2015 Danışmanımızdan ön değerlendirme talep ettik.

10.12.2015 Danışmanımız ön değerlendirme raporumuzu bize gönderdi.

Durumumuza göre kalıcı oturum vizesi için gereken 60 puanı tutturabilir görünüyorduk ama 60 puan tutturmak vize başvurusu için davetiye almamızı garantilemiyordu. EOI’ye girdiğiniz puan ne kadar yüksek olursa davetiye o kadar kısa zamanda geliyor. Bu nedenle biz de IELTS puanımızı yükseltmeye karar verdik. Tabii bu aşamada henüz hiç IELTS’e girmemiştik ama en az bir 6 puan alırız diyorduk. Bu tarihten sonra IELTS sınav maceramız başladı. Sınavı halletmeden meslek denkliğine başvurmamaya karar verdik.

23.01.2016 İlk IELS sınavımıza girdik. Sonuçta ben L:7.5 R:6.5 W:7 S:6; baba koala ise L:8.5 R:9 W:7 S:6.5 aldı. Başvuruyu benim üzerimden yapmaya karar verdik ve bu sonuç bizim işimize yaramadı. Her bölümden en az 7 almam gerekiyordu..

20.02.2016 İkinci IELTS sınavım yine hüsranla bitti. L:8.5 R:8.5 W:7.5 S:6.5

19.03.2016 Üçüncü IELTS sınavımda da yine yapacağımı yapmıştım 🙂 L:8 R:9 W:6,5 S:7,5

30.04.2016 Dördüncü ve neyseki son sınavımda bu işi hallettim sonunda (L:8,5 R:8,5 W:7 S:7) ve meslek denkliği aşaması için kolları sıvadık. IELTS sınav maceramın detaylarını buradan okuyabilirsiniz 😉

15.05.2016 Sınav sonucumuzu öğrendiğimiz gibi danışmanımızı arayıp bir sonraki aşama için bilgi istedik. Tabii ki önce parayı iletmemiz gerekti.. Danışmanımız ödemeyi alınca bir gün içinde ACS meslek denkliği için gereken belgelerin listesini iletti bize, biz de hemen toparlamaya koyulduk. Genel olarak son 10 yıl için çalıştığımız yerlerden referans mektubu istedik. Bazı şirketlerden kolayca alırken bazısı sorun çıkardı.. Neyse 3-4 gün içinde hallettik diyebilirim.

23.05.2016 Benim ACS meslek denkliği başvurum online ortamda tamamlandı.

24.05.2016 Eş puanı talep edeceğimiz için baba koalanın da aynı şekilde ACS meslek denkliği başvurusu online ortamda tamamlandı.

02.06.2016 Benim meslek denkliği sonucum geldi. Yıllarımı beklediğim şekilde saymışlar, sorun yok.

03.06.2016 Baba koalanın meslek denkliği sonucu geldi. Onun meslek denkliğini de istediğimiz şekilde saymışlar.

03.06.2016 70 puan ile EOI’mizi girdik. Evet şaşırtıcı şekilde bu sefer ışık hızıyla 🙂 Danışmanımız sağolsun bu sefer bizi ödemeyle fln bekletmedi. En kısa sürede sistemde yerimizi almamız için hemen başvurumuzu girdi. EOI girerken öyle belge fln sunulmuyor anladığım kadarıyla, sadece IELTS puanının referans nosunu, meslek denkliğini aldığını fln beyan ediyorsun. Bundan sonra bekleme başlıyor. Biz 261313 software engineer meslek grubundan başvurumuzu yaptık fakat başvuruyu girdiğimizde zaten bu mesleğin davetiye tavan sayısına erişilmişti. Her yıl, her meslek grubu için belirli sayıda kontenjan açılıyor ve her ay iki turda davetiye gönderiliyor adaylara. Yüksek puanlılardan düşük puanlılara doğru. Biz başvuruyu girdiğimizde bizim mesleğin kontenjanı dolmuştu. Dolmasaydı bir sonraki davetiye dağıtım turunda kesin davetiye alırdık ama maalesef Temmuz’u beklemek zorunda kaldık. Temmuz ayı yıl başı sayılıyor ve tüm kontenjanlar sıfırdan açılıyor. Göçmenlik davetiyesi turları (invitation rounds) ve meslek kontenjanlarına (occupation ceilings) şu linkten bakabilirsiniz.

06.07.2016  Kontenjan açılınca ilk turda davetiyemizi aldık. Fakat bu tarihte bayram tatilinde olduğumuz için bir sonraki aşama hakkında bilgi alabilmek için yine bayramın bitmesini ve danışmanımıza ödeme yapmayı bekledik. Danışmanımız işbaşı yaptıktan sonra bize attığı mailde “Ana başvuru için tüm fertlerin pasaportlarının bilgisi yeterli” bilgisini alınca bir sinir geldi bana! Yahu şunu daha önceden söyleyeydin de 2 yaşındaki minik koalama önceden başvurup alaydım da bir hafta da ondan kaybetmeyeydim diye.. Bu taksit taksit bilgi akışı beni acayip sinirlendiriyor gerçekten. Tamam belki ben de fazla aceleci olabilirim ama kendim yapsaydım şu başvuruyu belki bir sürü noter, tercüman işleriyle uğraşacaktım ama inanıyorum ki en az 1 ay önce alabilecektik vizemizi.. Daha ekonomik olacağı da kesindi! Siz okuyuculara tavsiyem, durumunuzda öyle çok da kritik bir durum olmadığı sürece, İngilizcenizde de problem yoksa, oturun göçmenlik sayfasını okuyun kendiniz girin başvurunuzu. Hem zamandan hem paradan tasarruf edersiniz. Biz biraz garanti olsun dedik ama çok da atla deve bir şey yapılmadı şu ana kadar bizim için.. Bakalım bu kadar sızlandım umarım bundan sonra da bir aksilik çıkmaz.

23.07.2016 Yaklaşık 20 gün olacak biz hala ana başvuruyu giremedik. Dün mail attı danışmanımız, başlamışlar bizim başvuruya sağolsunlar.. Ama bitiremediler niyeyse, bugün yine cumartesi ve biz yine pazartesiyi bekliyoruz..

İçime daral geliyor.. Daha ana başvurumuzu gireceğiz ve sonra daha da büyük beklemeler olacak, başvurumuza case officer atanması için 7-12 hafta bekleyeceğiz. Case officer atandıktan sonra da başvurumuzun onaylanması için bir 4-8 hafta bekleyeceğiz.. Yani nereden baksak 3-4 ay sürecek bizim bu vizeyi almamız.

1-2 gün gecikmeye tahammülü olmayan ben bakalım bu 3-4 ayı nasıl geçireceğim.. Yogaya fln mı başlasam acaba??

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s