SYDNEY VS BRISBANE

Tam rotamızı Brisbane’a çevirmiştik ki Sydney’de yaşayan liseden sınıf arkadaşıma bunu söyleyince “Deli misiniz Sydney’e gelin” gibisinden bir tepkiyle karşılaştık. Bu soru kafamızı zaten çok kurcalıyordu “Sydney mi Brisbane mi?”..

Şimdi çoğu kişiye çok saçma bir benzetme gibi gelecek ama nedense Avustralya şehirlerini Türkiye’deki şehirlere benzetmek gerekse Sydney’i İstanbul’a, Melbourne’ü Ankara+Eskişehir’e :))), Brisbane’ı da İzmir’e benzetesim var. Bu benzetmeyi şimdiye kadarki araştırmalarımdan edindiğim hissiyatımla yapıyorum, zira daha Avustralya’ya adım atmışlığım yok..

Hal böyle olunca gönül ne kadar Sydney’de yaşamak istese de İstanbul karmaşasını hiç sevmeyen bir İzmirli olarak Sydney gözümü korkutuyor. Zaten ekonomik parametreler de korkmamız için elimize bir sürü bahane veriyor. Ev kiraları dehşet. Boş zamanlarımı realestate.com.au’dan haftalık 500 AUD’un altında ev bakarak geçirir oldum. Gelgelelim rotayı tam Brisbane’a çevirip risklerimizi az da olsa azaltacağımızı düşünürken, lise arkadaşım aklımı çeldi 🙂 Tekrar yoğun bir araştırma yaptık babakoalayla ve arkadaşıma hak verdik..

İste bizim edindiğimiz bilgilerden derlediğim Sydney-Brisbane karşılaştırması:

  • Sydney Brisbane’a göre daha pahalı bir şehir..
  • Fakaaat Sydney’deki maaşlar bu pahalılığa doğru orantılı olarak Brisbane’a göre yıllık 15-20 bin dolar daha fazla
  • İş olanakları Sydney’de Brisbane’a göre neredeyse 4 kat daha fazla
  • Sydney çok kültürlü bir şehir, Brisbane ise o kadar değil.. Bir göçmen olarak kendinizi daha yalnız hissedebilirsiniz..
  • Sydney’de ne ararsan varmış Türk kültürüne ait, Brisbane’da çoğu şeyi bulamıyormuşsun.
  • Ne alaka diyeceksiniz ama Sydney’de trenler Brisbane’a göre daha hızlı. Bu da ekonomik olsun diye şehirden daha uzakta oturursanız hayat kalitenizi etkileyecek önemli bir parametre
  • Brisbane iklimi Sydney’e göre daha ılıman. Tüm yıl sıcaklık 10 ila 30 derece arasında değişiyormuş. Ama tabii Brisbane’da da tropikal iklim olduğundan sel baskını riski varmış..
  • Sydney’de yaşam daha bir dolu dolu daha hareketli geçiyor sanırım. Brisbane ise biraz daha sayfiye yeri, emekli mekanı tadında anladığım kadarıyla..
  • Sydney deniz kenarında, Brisbane ise denizden bayağı bir içerde.. İkisinde de çook güzel plajlar var ama CBD yakınlarında oturduğunu varsayarsak Sydney’de iş çıkışı bile plaja gidilebilirken, Brisbane’da ancak haftasonu kaçamağı yaparsın.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s