Alışveriş deneyimleri

Dün Boxing Day dedikleri alışveriş günüydü. Buraya gelmeden önce bu günün tatil olduğunu görmüştüm ve adı itibariyle de Avustralya’da boks sporu ile yakından ilgilendiklerini düşünmüştüm. 😂 Meğer olay bambaşkaymış..

Burada Christmas’a kadar insanlar deli gibi alışveriş yapıyorlar. Herkes eşine dostuna hediye alma peşinde. Mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, internet sitelerinde vs. her yerde bu hediye alma işini kolaylaştırmak için ipuçları, yok hediye önerileri, yok 20$’dan daha az harcayarak alınabilecek hediyeler gibi gibi reklamlar var. Bizim ülkede de yılbaşı için hediye alınır ama ne bileyim burada biraz daha abartı gibi geldi bana bu alışveriş çılgınlığı. Bir de Christmas ve yeni yıl için ağaç süsleme, ev ışıklandırma olayı var ki insanlar buna da deli para harcıyorlar. Marketlerde, mağazalarda bu süsleme malzemeleri için en az kadın giyim reyonu kadar büyük reyonlar oluşturmuşlar, oradan belli.. Bazı evler bu süsleme işini öyle abartıyorlar ki, insanlar belli saatler arasında turist gibi evi izlemeye gidiyor 😀. 

Bu alışveriş çılgınlığı Christmas’a kadar yoğun biçimde sürüyor. Ondan sonra da şekil değiştiriyor anlaşılan.. Christmas’ın hemen ertesi günü Boxing Day dedikleri, mağazaların Christmas satışlarından elinde kalan malları elden çıkarmak için indirime gittikleri bir gün. Biz de evimize alacağımız bir kaç eşya için uzundur bugünü bekliyorduk. Beklentimiz de büyüktü açıkçası. Herkes çok kalabalık oluyor, kuyruk oluyor fln diye gözümüzü korkutmak istemişti ama aksine bu bizde süper indirim oluyor herhalde gibisinden bir ağız sulanmasına neden olmuştu. Son haftamızı bu günü nasıl maksimum fayda ile geçirebiliriz onu planlamakla geçirmiştik. Meğer çok da bi olayı yokmuş. Aslında güzel indirimlerin olduğu ürünler oluyor ama o ürün sizin ihtiyacınız olan ürün değilse pek de bi anlamı olmuyor işte..

Daha önce de bahsettiğim gibi biz buraya göçerken yanımızda sadece bavullarımızla geldik, hiç bir eşya getirmedik. Bir saniye, yalan olmasın, son anda bavullardan birinin boş bir köşesine çok sevdiğim elektrikli çay makinemi sıkıştırmıştım 😀. Onun haricinde bir ev için gereken her şeyi burada yeniden aldık. Bu mantıklı mıydı ekonomik miydi gerçekten bir tartışma konusu. Eşyalarımızı buraya getirtmek için çok detaylı araştırma yapmadık. Bir iki firmadan fiyat teklifi istedik sadece. Bu işle firmalar da uğraşmak istemiyorlar sanırsam, fiyat istediğimiz firmaların çoğu bize dönmedi bile. Dönenler de diğer firmaların ne kadar fiyat verdiğini sordular ilk önce 😊. Verilen fiyatların çok değişken olacağı buradan belli oldu. Bize izmirden evden eve 10 m3 bir parsel için 5000 USD fiyat verdi bi firma. Bu fiyat biraz pazarlık ve araştırmayla daha da düşürülebilirdi bence, ama biz gümrük işlerinde çıkabilecek olumsuzluklarla uğraşmamak adına eşya götürmeme kararı aldık. Avustralya gümrüğü çoğu eşya konusunda çok katı. Ahşap eşyaları mesela, indirip ilaçlayıp tekrar konteynera yüklüyorlarmış diye duyduk. Bir de her parça eşyanın kolinin bi paketleme standardı varmış. Bu tip şeylerle uğraşmak yerine biz sahibi olduğumuz eşyalardan kurtulma yolunu seçtik. Bu karar, 10 yılın birikimi eşyaları bir eleyip gereksizlerden kurtulmak anlamında gerçekten çok ama çok iyi oldu ama sıfırdan düzen kurmak maliyetten ziyade çok ama çok zaman alan bir uğraş. Halen daha uzaktan bazı eşyalarımızı online ortamda satmaya çalışıyoruz 😏Bu sahibi olduğumuz eşyalardan kurtulma süreci, bütün bu göçmenlik sürecimizin en zor kısmıydı diyebilirim. Buraya da yazayım, tarihe not düşeyim: asla ama asla bir daha öyle bir süreç yaşamak istemiyorum! O nedenle ev eşyalarımızı gerçekten minimal tutmaya çalışıyoruz. Ivır zıvır konusunda da ayda birden daha sık kullanmayacağım hiç bi şeyi almama kararı verdim kendi kendime. Bakalım ne kadar durabileceğim bu kararımın arkasında..

Buraya gelmeden önce Sydney’de ev eşyalarını nereden ekonomik yolla alırımı araştırmıştım ama yine buraya gelmeden bu bilgiyi çok edinememiştim. O nedenle alışveriş konusunda şimdiye kadar ki elde ettiğim ipuçlarını paylaşmakta yarar görüyorum.

Eğer ikinci el eşya kullanmakta hassas değilseniz Sydney bir ikinci el eşya cenneti olabilir sizin için. Şehire kısa süreli gelip giden çok insan olduğundan temel ev eşyalarını elden çıkaranlar çok oluyor. Ama dikkat, sizin gibi yeni gelen ve eşyaya ihtiyacı olan da bi o kadar çok insan var.. Eğer mağaza ortamında bakıp almak isterseniz, kamu yararına satış yapan red cross, vinnies gibi opportunity shop’lar var. Bunların adreslerini opshop.org linkinden bulabilirsiniz.

Online ortamda ise en büyük kaynak gumtree. Burada ev, araba, eşya, hamal kiralama gibi her türlü satış var. Hatta buradan iş bulan bile var 😊 Bundan ziyade ikinci el eşya satan facebook grupları da var. Bir de craigslist var. Bu da Avustralya’da henüz çok aktif kullanılmasa da bazen güzel şeylerin bulunabileceği bir ortam.

Mobilya alışverişi için ikea her zaman yanınızda. Normalde ben ikeayı da ürün kalitesine göre pahalı bulan biriyim ama Sydney’de daha uygun fiyata sıfır mobilya bulmak çok da kolay değil. Kısaca bakınabildiğim kadarıyla fantastic furniture en iyi fiyatı veren mobilyacı. Koltuk kanepe gibi büyük mobilya haricindeki eşyalar için ise en sevdiğim mağaza kmart. Fiyat ve kullanışlılık anlamında süper ürünleri var. Hatta bazı ürünleri ikeadan direk aşırma ama fiyat acayip uygun. Örnek vermek gerekirse, ikeada 120$ olan bir kitaplığın aynısı kmartta 20$. Mutfak gereçleri, ev düzenleme çözümleri, spor malzemeleri, giysi hepsi ama hepsi hem kullanışlı hem güzel hem ucuz. Bunların dışında yine giysi, çocuk ıvır zıvırı, ev ve mutfak gereçleri için bigW, target uygun fiyatlı ve güzel ürünlerin olduğu mağazalar. Her türlü ev ıvır zıvırı için bir de  the reject shop var ama o biraz ufak bir mağaza. Burada taşınan insan çok olduğundan, bu tip mağazalarda taşınmaya yönelik TR’de çok da kolay bulamayacağın pat pat naylon gibi paketleme malzemeleri de satılıyor. Yapı market olarak da bunnings var. Ev veya herhangi bir şey inşa etmeye yönelik her şey burada var. Satıştan ziyade kiralama hizmetleri de var. Geçenlerde evimizin halılarını temizlemek için halı yıkama makinesi kiraladım buradan günlüğü 38$’a.

Elektronik ve beyaz eşya alışverişi için önerebileceğim mağazalar jb-hifi, thegoodguys, binglee, harvey norman, appliancecentral, appliancesonline.. Bunların en popüleri jb-hifi herhalde ama diğerleri de bazen ondan daha iyi fiyat veriyor. Aradığınız ürün için hepsini hızlıca bi kontrol etmekte fayda var..

Gelelim yiyecek içecek alışverişine.. Şimdiye kadar edindiğimiz deneyimlerden en uygun fiyatlısı aldi. Bu bizdeki bim, a101 tadında. Her aradığınızı bulamazsınız ama fiyatlar en uygun burada. Tabi bazı büyük marketler bazen bazı ürünleri yarı fiyatına indiriyor, o zaman aldiden de ucuz oluyor. Büyük süpermarket olarak coles, woolworths, iga var. Bunlarda da ürünlerin kullanım süresi bitmesine yakın güzel indirimler oluyor.

Türkiye’ye has şeyler içinse buradaki Türk mahallesi olan Auburn’de Gima ve Bizim market var. Geçen ilk defa gittik, semt hemen Türklüğünü belli ediyor. Bir trafik, sıkışık sıkışık binalar, hafiften bir karmaşa.. İnsanlar ama gayet güzel adapte olmuşlar, herkes Avustralya aksanıyla ingilizce konuşuyor. Neyse konuyu dağıtmayalım. Gima’ya gittik, Tr’ye has isteyeceğiniz her şey var ve hepsi de çok güzel. Biz özelikle yoğurt ve etini beğendik. Yoğurdu Tr’dekilerden daha güzel. Kuzu eti aldık, o da süper lezzetliydi. Fiyatlar da genel olarak diğer süpermarketlere oranla uygun.

Bu yazıda bayağı bir reklam yaptım ama merak etmeyin benim cebime bi şey girmiyor. Resim de ne alaka diyebilirsiniz. Bu aralar gezip tozuyoruz, Sydney gerçekten çok güzel bir şehir, her köşesi ayrı büyülüyor beni.. Bu resim de royal botanic gardendaki bir ağaç altından opera binasının manzarası.. Öndeki küçük kırmızı lokomotif de royal botanic garden içinde turlayan choo choo express treni..

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s